Veckans profil Kenneth

Frågor till ”Veckans profil”

Vad heter du och var bor du?
- Kenneth Olsson och bor i Högsäter

Beskriv dig själv lite
- Numera en gråhårig 70-åring och den siffran hoppas jag blir ändrad några gånger till! Teknikintresserad egenföretagare.

Du är ju en av klubbens piloter, kan du berätta lite om det?
- På årsmötet 2005 bestämdes det att klubben skulle köpa en ballong. Vem skulle flyga den? Lite nyfiken och en massa personer som hejade på anmälde jag intresse…

Hur länge har du varit medlem i DBK?
- Varit med sedan start av DBK 2003.

Hur halkade du in på detta?
- Eva (min fru) och jag hade kollat på några SM-tävlingar där sonen Peter deltog. Peter föreslog att vi skulle anordna SM 2004. Och sedan var det årsmötet 2005…

Vad är det bästa med DBK?
- Gemenskapen. Flygningarna tar oss till ställen vi aldrig skulle åka till.

Hur gör du för att sprida trivsel i DBK?
- Försöker se till att alla känner sig välkomna.

Har du några andra intressen?
- Orientering, vistas i naturen, lite älgjakt, dans.

Har du något mer att berätta som gäller piloter?
- Det är nya regler för certifikat sedan 8 april 2021. Senaste 24-månadersperioden måste man ha flugit minst 6 timmar och 10 starter och landningar. Dessutom måste man de senaste 48 månaderna gjort en träningsflygning med en instruktör. Man måste även ha Medical, medicinskt intyg från flygläkare. Efter det man fyllt 50 år är det årlig kontroll. Sedan några år tillbaka har jag fått förtroendet att vara instruktör. Det är nya regler för flygskolan och Transportstyrelsen är mer involverad. Vädret tycker jag är svårast men samtidigt väldigt intressant. Att i förväg se vilka möjligheter dagens vindar ger. Man minns många flygningar för de är alla unika på något sätt. En av dem som sticker ut är juldagsmorgon 2008 med 360graders styrbarhet. Med 300 flygtimmar finns det mycket kvar att lära!