Nyheter

Gordon Bennett 2022

Gordon BennettGordon Bennett är en tävling för gasballonger där det gäller att flyga längsta inom det bestämda tävlingsområdet. Ballongerna startade den 2 september 2022 från St. Gallen i Schweiz och under söndagen börjar de närma sig gränsen av tävlingsområdet mot Turkiets gräns. 

Flera av de 17 gasballongerna hade redan landat men 7 var fortfarande i luften söndag kväll och försökte vinna. Du kan se ballongernas live-track i efterhand via Gordon Bennetts hemsida

Klockan 05.35 den 5 september landade den tyska ballongen nr 3, GER-3 med piloterna Wilhelm Eimers och Benjamin Eimers alldeles intill gränsen mot Turkiet. De hade då flugit 1572.36 km med sin gasballong och vann Gordon Bennett 2022! På andra plats kom den schweiziska ballongen SUI-1 som nådde 1550.32 km och trea med 1512.21 km kom den tyska ballongen GER-1.

 
skugga.jpg

Värdegrund

Glädje
Engagemang
Säkerhet

Ta del av klubbens värdegrund

Klubbutiken

I klubbutiken hittar du ballongrelaterade produkter.