Klubbens nya ballong

Söndagen den 15 april anlände klubbens nya ballong till Högsäter. En stor händelse och milstolpe i ballongklubbens historia. Nytt ballonghölje, ny brännare och en ny ballongkorg med dörr. Klubbens lokala piloter Eva och Kenneth Olsson ser mycket nöjda ut. Vi får inte ännu flyga med ballongen utan Transportstyrelsen vill först ha koll på alla papper som skickats in angående ballongens alla delar, före de ger sin tillåtelse. Kan ta några veckor men vi hoppas givetvis att få klartecknet före Dalslandningen så vi kan göra premiärturen då.

Stort tack till Dalslands Sparbank, Folkhälsorådet i Färgelanda kommun, Västra Götalands Idrottsförbund och Torp köpcentrum som hjälpt Dalslands ballongklubb göra detta möjligt. Nu önskar vi oss bara riktigt fint flygväder så vi kan få visa upp vår nya fina ballong så mycket som möjligt!